Zakamarki Rodos

Wyspę (pomijając miasto) można śmiało podzielić na dość różne od siebie fragmenty:

Wschodnie wybrzeże - tu odnajdziemy piaszczyste plaże, jest tu zwykle dużo bardziej sucho niż na pozostałej części wyspy. Najważniejszą na tej części Rodos miejscowością jest miasteczko Faliraki (oddalone o mniej niż 15 kilometrów od stolicy). Wokół tego miasta plaża jest wyjątkowo długa i szeroka, a morze dość spokojne i nadające się do rodzinnego wypoczynku. W mieście wybudowano też wyjątkowy park wodny, który codziennie odwiedzają rzesze turystów.

 

Im dalej na południe, tym plaże stają się bardziej kamieniste, a morze cieplejsze i jeszcze spokojniejsze.

Zachodnie wybrzeże - zupełnie inny rodzaj wybrzeża znajdziemy po zachodniej stronie wyspy. Tutejsze plaże są z reguły kamieniste, morze zwykle mocno wzburzone a wiatry wieją wyjątkowo mocno. Dodatkowo, dzięki większej wilgotności tutejsza roślinność jest bujna i zielona. Najważniejszymi z punktu widzenia turystyki miastami są Trianda i Iksia, zlokalizowane niedaleko starożytnych ruin po mieście Ialissos. W bezpośrednim sąsiedztwie można tez tu zobaczyć ruiny klasztoru Joannitów.

Wnętrze wyspy. Malutkie miejscowości wewnątrz rodyskiej wyspy zachowują klasyczny na Grecji klimat. Są wyjątkowo usytuowane, troszkę ospałe i w każdej obowiązkowo znajduje się tawerna, gdzie serwują głównie regionalne przysmaki. Im dalej jednak od stolicy wyspy, tym miejscowości stają się mniejsze i mniej atrakcyjne dla zwiedzających.

Południowe krańce - raj dla miłośników sportów związanych z falami i deską. Tutaj panują chyba najlepsze do tego warunki w całym basenie morza Śródziemnego! Ulubionym punktem kite-surferów (niezwykle popularne pływanie na desce z zamontowanym na lince “latawcem” ciągnącym nas po falach) jest południowy cypel - Prasonis. Wiejące tam wiatry wręcz idealnie odpowiadają wymaganiom zarówno amatorów jak i profesjonalnych sportowców. 

Rodos from AD on Vimeo.